Dzieci Bhaala - Children of Bhaal
Solucja Mechanika Postaci Ekwipunek Magia Profesje Pozostałe

Paladyn

by Shinigami


Tworzenie postaci


Rasa: W przypadku paladyna nie mamy za dużego wyboru - może nim być wyłącznie człowiek. Ta klasa ponadto nie ma możliwości dwuklasowania.

Charakter: Również w tym aspekcie nie mamy żadnej alternatywy - może nim być tylko praworządny dobry.

Cechy: Najważniejsze dla paladyna są: siła (najlepiej nie schodzić poniżej 18/91), zręczność i kondycja. Dlatego najorzystniej jest je ustawić na maksymalny poziom. Niestety ograniczenie klasowe sprawia, że mądrość musi być na poziomie 13, a charyzma na poziomie 17. Trudno będzie wylosować w miarę wysokie cechy, choć mi się udało stworzyć paladyna z siłą, zręcznością, kondycją, i charyzmą na poziomie 18, mądrością 13 i inteligencją 10. Trzeba będzie jednak poświecić trochę czasu na losowanie. Inteligencja na poziomie 10 pozwoli nam na korzystanie z zielonych zwojów, dlatego lepiej mieć te 10 punktów.Umiejętności specjalne


- +2 do wszystkich rzutów obronnych.

- umiejętność odpędzania martwiaków; odblokowuje się dopiero na 3 poziomie i jest zawsze o 2 niższa od poziomu paladyna.

- nakładanie rąk; używana jako zdolność specjalna pozwala leczyć 2 pkt. PŻ na każdy poziom paladyna.

- ochrona przed złem; używana jako zdolność specjalna. Posiadamy ją już na pierwszym poziomie i dostajemy o jedną więcej co poziom.

- wykrycie zła; używana jako zdolność specjalna. Posiadamy 5 na pierwszym poziomie + jedną dodatkową co poziom.

- dostęp do niskopoziomowych czarów kapłańskich; niestety z powodu ograniczenia doświadczenia nie będziemy mogli korzystać z tego bonusu.

Pamiętaj, że przy awansie na wyższy poziom punkty życia są losowane. Na pierwszym poziomie otrzymasz zawsze maksymalną ich ilość. Zanim klikniesz przycisk awansowania, zrób zapis gry. Jeśli otrzymasz za mało punktów, po prostu wczytaj grę i powtórz operację, aż uzyskasz maksymalną liczbę punktów życia.

UWAGA: Dla paladyna bardzo ważna jest reputacja. Jeśli spadnie poniżej 6 punktów, wtedy staje się on upadłym paladynem. Traci wszystkie umiejętności specjalne paladyna za wyjątkiem bonusu do rzutów obronnych. Zmiany nie można cofnąć.Biegłości


Paladyn w przeciwieństwie do wojownika może przydzielić tylko dwa punkty biegłości w daną broń i uzyskać zwykłą specjalizację (+1 do TraK0, +2 do obrażeń, dodatkowe 1/2 ataku na rundę). Tradycyjnie przekazujemy po 2 gwiazdki w łuki i ciężkie miecze. Następne punkty możemy rozdać wedle uznania, choć dobrym wyborem mogą okazać się młoty, czyli bronie obuchowe.Wyposażenie


Używaj mikstur, przede wszystkim w początkowych etapach gry, bardzo wzmacniają postać – np. Mikstury heroizmu dodają punkty życia i premię do TraK0, Mikstury siły olbrzymów dodadzą następne tego typu premie, więc będziesz zadawać więcej obrażeń i częściej uderzać.

Dla paladyna stworzono całkiem bogaty arsenał zbroi, oręży, tarczy czy łuków. Każdy znajdzie coś dla siebie. Mimo iż na początku Winthrop może nam sprzedać tylko zbroję paskową (najlepsza dostępna metalowa zbroja) oraz zwykłą broń, to z czasem nasz arsenał się zwiększy. "Pod Pomocną Dłonią" można kupić zbroję płytową oraz pawęż +1. Natomiast w Beregoście u miejscowego kowala, "Grzmiącego Młota", możemy zakupić już naprawdę porządne wyposażenie. Poczynając od pełnej zbroi płytowej, kończąc na magicznym orężu. Niestety raczej nie będzie nas stać na jego przedmioty, przynajmniej w początkowym etapie gry. Następną porządną zbroję, z Ankhega, znajdziemy ukrytą na polu w Nashkel. Zapewni nam KP 1 i będzie zarazem jedną z najlepszych zbroi w grze. Na terenie kopalni Nashkel będziemy mogli natomiast natrafić na człowieka o imieniu Szary Wilk (tylko wtedy jeśli zdecydujemy się chronić Prisma). Posiada on Długi Miecz +2 "Varscona", który również jest jednym z najlepszych mieczy w grze. Oczywiście w trakcie podróży znajdziemy również rękawice, łuki, naszyjniki, pierścienie itd. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Po szczegóły na temat przedmiotów i ich lokalizacji zapraszam do pracy Spis przedmiotów w Baldur's Gate. Niestety w Baldur's Gate nie występują przedmioty, których mógłby używać tylko paladyn.