Dzieci Bhaala - Children of Bhaal
Solucja Mechanika Postaci Ekwipunek Magia Profesje Pozostałe

Bohaterowie niezalezni - M

by L`f


Imię Miejsce Charakterystyka
Ma Jansen

Slumsy, dom Jansena (AR0402) (4)

Mama ekscentrycznego gnoma, którego możemy przyłączyć do drużyny. Niezwykle serdeczna i gościnna kobieta.

Madame Nin

Slumsy, Pod Miedzianym Diademem (AR0406), 16

Pani Nin pracuje na zaszczytnym stanowisku burdelmamy na tyłach przybytku Lehtinana. Jeśli ją zirytujemy, odmówi nam ona skorzystania z usług zamtuza.

Madeen

Dzielnica Rządowa (AR1000), 3

Sługus Mistrza Tolgeriasa, kieruje nas do Budynku Rady Sześciu, gdzie oczekuje nas jego pan.

Madulf

Wzgórza Umar (AR1100), 4

Ogr, przywódca potworów, które zatrzymały się na północ od Imnesvale. Okoliczni wieśniacy podejrzewają, że to Madulf i jego banda stoją za zniknięciami w osadzie.

Mae’Var

Doki, Gildia Mae'Vara, piwnica (AR0301) (5)

Podległy Renalowi Złodziej Cienia, ambitny i okrutny. Zleca nam serię zadań, które możemy wykonać w ramach misji dla Renala - Krwawy Skalp podejrzewa, że Mae'var planuje go zdradzić.

Maferan

Dzielnica Świątyń, Strzeżony budynek, piętro (AR0907) (7)

Wojownik-minotaur z wrogo nastawionej grupki przebywającej w Strzeżonym budynku. Stosunkowo łatwy do urżnięcia.

Magnes

-

Pierwotnie miał być w Czarowięzach na drugim poziomie, miał otwierać sekretne drzwi, które w finalnej wersji otwieramy kołem 'w kształcie podkowy' (pierwotnie miało ono chyba być magnesem). Nic specjalnego nie powodował, ale przyciągał do siebie osoby z założoną kolczugą czy płytówką.

Mahar

Kula Sfer (AR0411)

Mnich z drużyny zabójców dowodzonej przez Sierżanta Natulę, nasłanej przez lorda Argrima (trzecie zadanie w twierdzy maga).

Maheer

(w dzień) Promenada Waukeen (AR0700), 5; (w nocy) Sklep (AR0713) (15)

Jest to gruby sprzedawca broni i najlepszy wytwórca rogów w Athkatli - może on dwukrotnie ulepszyć Srebrny Róg Walhalli. Faceta dość łatwo przeoczyć, gdyż miano jego postaci na ekranie gry brzmi 'Sklepikarz', a swoje prawdziwe imię zdradza on dopiero podczas rozmowy.

Mairyn

Wzgórza Umar (AR1100)

Duch lasu Wzgórz Umar, wysłanniczka Mielikki. Jeśli główna postać jest łowcą i otrzymała na własność chatę Merelli, to Mairyn zleca nam zadanie związane z poszukiwaczami mithrilu oraz z powrotem Wiedźmy Umar (twierdza łowcy).

Majira

Amkethran, dom Faheeda i Majiry (AR5508) (12)

Żona Faheeda, strasznie zrzędliwa jędza.

Malaaq

Lochy Irenicusa, poziom I, sfera żywiołu powietrza (AR0601

Dżin uwięziony przez Irenicusa we flaszy, strzeże jego dobytku. Możemy go uwolnić przynosząc mu flaszę bliźniaczą do tej w której jest uwięziony, w zamian otrzymamy Miecz Chaosu, należący niegdyś do Sarevoka. Informacja o jego imieniu pojawia się w dzienniku.

Malacazar

Doki, tawerna Morska Zdobycz (AR0313)

Stronnik Terrece'a, jeden z wynajętych przez Ployera magów rzucających klątwę na Jaheirę. Znika równie szybko, jak się pojawia.

Slumsy, Opuszczony dom (AR0409) (5)

W ostatecznej walce z Ployerem ten pan pojawia się razem z Terrece'em i zależnie od nastawienia swego przełożonego staje przeciw nam lub przeciw Ployerowi. Jeśli zapłacimy Terrece'owi, aby nie pojawił się podczas walki, Malacazar również się nie pojawi.

Malchor Harpell

Nieokreślona lokacja

Jedna z bardziej irytujących postaci w grze - z uporem godnym lepszej sprawy odbiera nam przedmioty należące do kompanii Drizzta, choć i przed tym można się uchronić. Poza tym gość z imienia jest opisany jako 'Melchior Harfel', co jest ewidentnym błędem tłumacza; na szczęście w dialogach używa swojego poprawnego imienia.

Malla

Amkethran, dom Marlowe'a (AR5507) (11)

Córka kupca Marlowe'a, której lisz Vongoethe zabrał duszę. Dziewczyna leży nieprzytomna, jedynym ratunkiem dla niej jest naczynie z jej duszą, aktualnie znajdujące się w posiadaniu lisza.

Malvolio

Twierdza wojownika - Warownia d'Arnise, parter (AR1306)

Jeden z dwóch zalotników ubiegających się o rękę Chanelle - związany z zadaniem, które może wykonać tylko właściciel twierdzy. Malvolio jest 'tym bogatszym' zalotnikiem, który jednak zupełnie nie obchodzi dziewczyny.

Marcus

Doki, tawerna Morska Zdobycz (AR0313) (7)

Posiadacz dokumentów, które mamy dostarczyć Edwinowi. Możemy odebrać te papiery na kilka sposobów - Marcusa da się zastraszyć, przekupić, zabić szybkim uderzeniem w kark, a jeśli mamy w drużynie kobietę o wysokiej charyzmie, możemy go również oczarować.

Dzielnica mostów, Pod Pięcioma Dzbanami, teatr (AR0523)

Wędrowny, wciąż uczący się aktor. Bierze udział w reżyserowanej przez Higgolda sztuce Zguba Czarodzieja, odgrywa w niej rolę ucznia Whittena, kilka ról drugoplanowych oraz pomaga przy dekoracjach. Możemy zlecić mu napisanie partytury, gdy zniknie muzyk wynajęty przez Higgolda. Zbieżność imion z jest przypadkowa.

Marlowe

Amkethran, tawerna Zefir (AR5501) (2)

Przerażony kupiec, za którym wloką się widma przeszłości. Od długiego czasu ściga go pewien lisz, od którego Marlowe bezskutecznie próbuje się uwolnić. Przyjmując zadanie kupca ujrzymy, że Marlowe nie powiedział nam całej prawdy o tym, co go z liszem łączyło.

Martur

Targowo (AR2000)

Bankrut, który sprzedał swój sklep dżinnom, które zmonopolizowały handel w mieście. Po odejściu geniuszy facet zauważa jednak, że nie był to dobry pomysł...

Mastav

Targowo (AR2000)

Głowa cygańskiej rodziny (skąd Romowie w Faerunie!?). Miły gość, choć okoliczni mieszkańcy posądzają go o zsyłanie na miasto dzikich zwierząt.

Mateo

Saradush, loch strażniczy (AR5016)

Przyjaciel Ardica Santele, młody chłopak oskarżony o zdradę miasta i otwarcie bram wojskom Yaga-Shury. Jak się okazuje, jest on ofiarą kłamstw Kisera Jhaeri.

Matka Przełożona Ardulace

Ust Natha, świątynia Lloth (AR2201) (10)

Przełożona Domu Despana i wysoka kapłanka Lloth, bardzo wpływowa osoba w mieście drowów. Razem z Irenicusem zaplanowała niespodziewany atak na Suldanessellar. W paru miejscach nazywana jest Ardulance.

Maunu

Bramy miasta, Pod Krzywym Żurawiem (AR0021) (5)

Biedny wieśniak, który topi w alkoholu smutki po spalonej stodole. Może nam wspomnieć co nieco o Aulavie i Tiiro.

Mazzy

Ruiny Świątyni, Świątynia Amaunatora (AR1401), 4

Wojownicza niziołka uwięziona w ruinach przez Pana Cienia. Postać przyłączalna.

Małgoś

Wzgórza Umar (AR1100)

Żona pasterza imieniem Dale i matka Kaatje. Podobnie jak wszyscy jest przerażona morderstwami, uważa, że winne są im okoliczne wilki.

Meck

Dzielnica Mostów, Teatr (AR0523) lub losowa lokacja w Athkatli

Posłaniec z Teatru - jeśli nasza główna postać jest bardem i posiada teatr na własność, zawiadamia on nas o kolejnych zadaniach. W wolnych od biegania chwilach przesiaduje w teatrze. Warto również zaznaczyć, że pan Meck jest dość leniwy i biega tylko po Athkatli, zatem wychodząc poza miasto narażamy się na możliwość wystąpienia opóźnień.

Mekrath

Kanały pod Dzielnicą Świątyń, kryjówka Mekratha (AR0705), 2

Nieco cholerycznie usposobiony mag przetrzymujący w niewoli Haer'dalisa, po którego wysyła nas Raelis. Aby uwolnić Haer'dalisa, możemy zabić maga bądź wykonać dla niego proste zadanie.

Melissana

Saradush (AR5000), Obóz Yaga-Shury (AR5203), Sfera Kieszeniowa (AR4500), Tron Bhaala (AR6200)

Dobrotliwa 'obrończyni' wszystkich dzieci Bhaala z Saradush, a następnie cenny sprzymierzeniec w walce z Sendai i Abazigalem. Jej widmo przyzywa również Solar w Sferze Kieszeniowej po śmierci Baltazara - wtedy dowiadujemy się, jakie motywacje kierowały Melissaną, gdy walczyła ona przeciwko Piątce.

Menkar Kruszykamień

Promenada Waukeen, Nora Siedmiu Dolin, piętro (AR0712) (2)

Arogancki krasnolud, przywódca poszukiwaczy przygód wynajmujących pokój w gospodzie. Jeśli rozpoczniemy rozmowę z drużyną, krasnal zacznie mieszać nas z błotem - od nas zależy, jak na to zareagujemy.

Meredath

Dzielnica Cmentarna, Gildia Bodhi (r. III) (AR0801)

Zwampirzała służka Bodhi okazująca nam niemal całkowity brak szacunku. We wcześniejszych wersjach gry prawdopodobnie miała posiadać imię Laune (tak też nazywa ją Cohn Ta'glaen).

Dzielnica Cmentarna, Niższe grobowce (AR0808) (r. VI)

W ostatecznym ataku na grobowce Bodhi jest jedną z naszych przeciwniczek. Po zabiciu i przebiciu kołkiem jej i kilku innych wampirów, otworzy się przejście do Krypty Bodhi.

Merella

Ruiny Świątyni (AR1400), 6

Łowczyni ze Wzgórz Umar, strażniczka wioski. Jedna z porwanych mieszkańców - jak się później okazuje, jej ciało opętał Pan Cienia.

Merinid

Ust Natha, tawerna (AR2202) (7)

Młody drow, czciciel Vhaeruna. Jeśli mu pozwolimy, opowie nam dość zabawną historię o przeszłości drowów, która rozwścieczy stojącego opodal Tathlyna. Potyczka między tą dwójką jest wtedy nieunikniona.

Merlinious

Maszerujące Góry (AR5200), 3

Koboldzie dziecko Bhaala. Podróżuje razem z rodzeństwem: xvartem, goblinem i króliczycą... Bhaal chyba nie był zbyt wybredny.

Meronia

Doki, Stanica Harfiarzy (AR0308) (8)

Przyjazna i uprzejma Harfiarka, możemy ją wypytać o organizację Harfiarzy, tutejszych Złodziei Cienia, oraz Zakapturzonych Czarodziei.

Nieokreślona lokacja

Meronia pojawia się jako wysłanniczka Harfiarzy aby zaprosić Jaheirę na rozmowę ze swym przełożonym. Spotkanie to rozpoczyna osobistą misję Jaheiry.

Min Minling

Wzgórza Umar (AR1100), 6

Nieuprzejmy gnomi handlarz. Można u niego kupić sakiewkę na klejnoty, kilka mikstur i duży dzban ciemnego piwa.

Minsc

Tutorial, Pałac Książęcy - II piętro (AR0017)

Wraz z Jaheirą przeprowadza szkolenie dotyczące używania zdolności specjalnych.

Lochy Irenicusa, poziom I, 1 (AR0602)

Nasz stary znajomy z pierwszej części gry, wciąż w towarzystwie swego wojowniczego chomika. Postać przyłączalna.

Mira

Promenada Waukeen (AR0700), 7

Kupiec z Promenady o bardzo życzliwym usposobieniu. Możemy jej zadać kilka pytań na temat Athkatli.

Miranda

Dzielnica Świątyń (AR0900)

Pani z całą zażartością walcząca o alimenty za opiekę nad małą Lanią. Twierdzi, że każdy mężczyzna, który do niej podejdzie, jest ojcem dziewczynki i musi jej zapłacić sto sztuk złota.

Mirnielle Santele

Saradush, dom hrabiny Santele (AR5010) (7)

Szlachcianka z Saradush, której zaginął syn. Oskarża młodego Mateo o zdradę, jednak robi to bez szczególnego przekonania - warto dowiedzieć się nieco więcej o całej sprawie.

Missy

Doki, Gildia Złodziei Cienia (AR0307), 5

Szatniarka. Czuwa, by z szatni nie ginęły płaszcze lub ich zawartość. Ma ciekawe bantery z Viconią, Janem i Minsciem. Oznaczona jako "Panienka".

Mistrz Bennon

Enklawa Sendai, kryjówka Sednai (AR6108) (cut-scenka)

Posłaniec Baltazara, który przesyła Sendai pogróżki od swego mistrza. Zagadką pozostaje, w jaki sposób dostał się on do samego serca enklawy.

Mistrz Verthan

Gaj Druidów, wnętrze Gaju (AR1901)

Pojawia się po zatruciu świętej chrzcielnicy trucizną od Khellona Menolda. Mistrz Wyzwań Gaju. Jeśli nasza główna postać jest druidem i osiągnęła 14. poziom, pojawia się możliwość przyjęcia wyzwania i walki o tytuł Wielkiego Druida.

Mithykyl

Enklawa Sendai, komnaty łupieżców (AR6107)

Łupieżca umysłu w służbie Sendai. Nie posiada żadnego dialogu, ale ma wielką chętkę na zawartość czaszek naszej drużyny.

Mitsu

Doki, Gildia Złodziei Cienia, piwnice (AR0308), 1

Ta z pozoru milutka niziołka podlega Aranowi. Prowadzi ona kilka pogawędek ze stojącym opodal Cuchulem oraz opowiada parę historii o swych złodziejskich doświadczeniach.

Mogadish

Slumsy, Kula Sfer (AR0411), 7

Podobno niemal wszystkie niziołki są bardzo przyjacielskie, jednak to zdecydowanie wyróżniający się wyjątek. Gość z odległych sfer, bardzo mu smakuje ludzkie mięso.

Moira

Las Mira - Świątynia (AR5202), 1

Siostra Anomena, brutalnie zamordowana przez nieznanych sprawców. Spotykamy ją tylko wtedy, gdy romansujemy z Anomenem, w dodatku Moira objawia nam się w postaci widma przyzwanego przez zjawę Goriona sprzed ruin świątyni Bhaala.

Mook

Doki (AR0300), 22

Złodziejka Cienia, do której Aran żywi sporą sympatię. Jeśli pracujemy dla Linvaila, nasze pierwsze zadanie polega na ochronie jej (sama złodziejka ginie wtedy z ręki Lassala), a jeśli sprzymierzyliśmy się z gildią Bodhi, to pierwszą naszą misją jest zabicie Mook i odzyskanie ochranianych przez nią towarów.

Moreno

Wzgórza Umar (AR1100)

Jeden z wieśniaków, którym baron Metrich chce odebrać ziemię. Prowokował innych chłopów do zabijania ludzi barona, postać związana z zadaniem dla głównego bohatera, jeśli jest on paladynem Zakonu Promiennego Serca (twierdza paladyna).

Morsa

Doki, Gildia CHARNAME, parter (AR0322) (5)

Jedna ze złodziejek przydzielonych nam przez Renala, przyjacielska niziołka koordynująca przemyt rozmaitych towarów.

Morul

Twierdza maga - Kula Sfer (AR0411)

Jeśli nasza główna postać jest magiem, zostaje nam on przydzielony do przyuczenia jako czeladnik. Będzie on dla nas wytwarzał rozmaite magiczne przedmioty, a jeśli przeżyje okres nauki (tak, bycie magiem to nie przelewki), to powróci do Kuli, aby dalej się uczyć, warząc dla nas mikstury.

Murtlen

Promenada Waukeen (AR0700), 17

Chłop, którego życiowym zadaniem jest obwieszczanie przechodniom, iż wszyscy kupcy na Promenadzie to złodzieje, kanciarze i oszuści.