Dzieci Bhaala - Children of Bhaal
Solucja Mechanika Postaci Ekwipunek Magia Profesje Pozostałe

Romanse - ogolne

by Revan + Kinski

Wprowadzenie

Romanse nie są czymś, do czego konieczne jest ukończenie gry, są opcjonalne, ich głównym zadaniem jest uczynienie gry bardziej realistyczną i ciekawszą. Czas romansowy zależy od rzeczywistego czasu gry, nie od tego w grze – na ogół co ok. 30 minut pojawia się następna rozmowa romansowa, czasem zależy to od lokacji, innego NPC lub rozdziału.

Są 4 dostępne romanse – Aerie, Anomen, Jaheira i Viconia.

Główne postacie kobiece mogą romansować tylko z Anomenem.

Główne postacie męskie mogą romansować z Aerie, Jaheirą lub Viconią równocześnie, jednak prędzej czy później dojdzie do punktu kulminacyjnego, kiedy konieczne będzie wybranie tej jednej, jedynej.

Romansów homoseksualnych nie ma w menu (tylko w modyfikacjach).

Romanse zależą też od rasy głównej postaci - krasnoludy lub półorki w ogóle nie mogą romansować z nikim, ludzie, elfy, półelfy i niziołki mogą romansować z każdą z czterech postaci romansowych w zależności od płci, z wyjątkiem elfich mężczyzn, którzy nie mogą romansować z Viconią, z kolei gnomi mężczyźni mogą romansować tylko z Aerie, natomiast gnomie kobiety nie mogą romansować z Anomenem.
Warunki

Nie ma romansów w Rozdziale 1.

W podziemiach, lochach itp. tego typu lokacjach nie romansuje się (bantery nie uaktywniają się), pewnymi wyjątkami są niektóre sytuacje związane z odpoczynkiem.

Poza podziemiami, Aerie, Anomen i Viconia nie przejawiają ochoty na flirtowanie na świeżym powietrzu i otwartej przestrzeni z wyjątkiem Twierdzy d’Arnise. Wyjątkiem jest Jaheira, ona nawet tego chce.

Romansów też nie ma, jeśli w zasięgu wzroku są wrogowie albo neutralne postaci bliżej niż ok. 3 metrów (10 stóp).

W Rozdziałach 4., 5 i 7. wszystkie zadania związane z NPC zostają „zamrożone” i nie odbywają się. To znaczy, że jeśli np. nie skończyło się zadań związanych z Terminselem i nie pojawił się on maksymalnie w Rozdziale 6, to zadanie z Jaheirą nie zostanie zakończone.
Porady

Zasadniczo, jeśli przebywa się w podziemiach romans zostaje zatrzymany, więc jeśli można wyjść na chwilę na powierzchnię (odetchnąć powietrzem Faerunu...), to warto to zrobić.

Wszystkie NPC, z którymi się romansuje nie mogą przebywać dłużej niż 3 dni (czasu gry) poza drużyną, inaczej można zniszczyć romans. Wyjątkiem jest Jaheira, której w ogóle nie powinno się, a nawet nie można usuwać z drużyny, poza zadaniami, gdzie sama opuszcza drużynę na pewien czas.

Jeśli romans został przerwany przez złą odpowiedź dialogową podczas rozmów, nie przewiduje się drugiej szansy na naprawę (pozostaje wczytanie wcześniejszej gry lub konsola).

Jeśli romansuje się z 3 kobietami na raz w tym samym czasie, w pewnym momencie musi nastąpić moment przełomowy i wybór lubej, wtedy pozostałe branki przestają romansować. Znaczy to, że jeśli nigdy nie rozpoczęło się romansu z jedną z nich, a zacząłeś z inną, to możesz zacząć inny romans, jednak trzeba usunąć postać romansową, zanim rozpocznie się kolejny romans. Jeśli planujesz coś takiego, warto wiedzieć, ile będzie trwał romans, więcej niż dwa romanse w tej samej grze jest dość trudnym przedsięwzięciem (o ile możliwym).

Nie we wszystkich dialogach jest konieczne wybieranie wyłącznie jedynej właściwej odpowiedzi, czasem nie jest to niezbędne.

Opcja dla poligamistów, czyli: po co się męczyć, Easy of Use/BG2 Tweak Pack Cię wyręczy, jeden z komponentów tego moda umożliwia romansowanie ze wszystkimi.
Czas

Ogólnie rzecz ujmując, jeśli rozmowa romansowa nie wymaga odpoczynku, powinna pojawić się po upłynięciu określonego czasu rzeczywistego (nie gry). Jeśli przebywasz w podziemiach, to dialog pojawi się dopiero po wyjściu z nich (jeżeli minął czas, chyba że, wyszło się wcześniej). Czas między rozmowami jest różny u poszczególnych postaci, dodatkowo używany jest czas opóźnienia, jeśli upłynął czas dialogu (wartość w sekundach):

NPC Czas rozmowy Czas opóźnienia
Aerie 3200 30
Anomen 3600 10
Jaheira 3600 30
Viconia 3000 30

Przykład: Masz mieć rozmowę z Aerie, następny dialog będzie miał miejsce po ostatnich 3200+30=3230 sekundach od rozpoczęcia gry.
Rozpoczęcie

Aerie – po wyjściu z cyrku na Promenadzie Waukeen. Brak większych trudności.

Anomen – po przyłączeniu do drużyny Pod Miedzianym Diademem. Sprawy się skomplikują podczas „domowego” zadania związanego z Saerkiem Farrahdem, to czy Anomen dokona zemsty, czy wybierze pokojowe rozwiązanie, nie ma większego znaczenia dla romansu, tak czy inaczej będzie on trwał, jednak będzie kilka różnic w dialogach oraz zdecyduje czy Anomen zostanie rycerzem Zakonu Pierdzącego Serca...

Jaheira – po przyłączeniu (lecz nie w Lochach Irenicusa).

Viconia - po przyłączeniu.
Opinie

jaarocin alias jarek_z: Te teksty są banalne w treści. Trzeba im WMAWIAĆ, że są piękne, ceni się ich mądrość, że wygląd nie ma znaczenia. Mówić, że po wypełnieniu przepowiedni chce się osiąść gdzieś na stałe i takie pierdółki. Przeważnie odpowiedź najdłuższa (zawierająca najwięcej lania wody...) jest poprawna